Answered Essay: Digorno Company makes a product that uses a material with the following direct material standards

Guestion 21 Notl yet anwere Peints out of 3Standard quantity Digorno Company makes a product that uses a material with the following dired material standards Standard price The company produced 5,600 units in November using 21,750 kilos of the material During the month, the company 3.8 kilos per unit $7.00 per kilo direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased purchased 24,800 kos of ths dred muterial at a otal cot or se 640 The materials price variance for November is Select one O a $4,256 F b.$4.256 U c$4,960 F d $4,960 U Question 22 Kennedy Corporation makes a product with the following standard costs Not yet answered Points out of 3 PFing question Direct labor Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Un 82 pounds 0 4 hours 0 4 hours 57 00 per pound 20 00 per hour $2 00 per hou 57 40 58 00 50 80 Direct materisls The company budgeted for production of 2 400 units in June, but actual geoduction was 2.500 unts The company used 19 850 pounds of dired matertial and 980 diret laber hours to produce this outout The company purchased 2 1.700 pounds of he direct material S6 70 per pound The adal dred labor rate was $ 19 20 per tor ad te daraus. Mheadra as 1 ao per hour Vanable overhead The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours The drect materials purchases variance is comeuted when e materials are purchased The materials quantity variance for June is Select one a $4 550 U b$4.355 F $4.550 F

Digorno Company makes a product that uses a material with the following direct material standards: The company produced 5, 600 units in November using 21, 750 kilos of the material. During the month, the company purchases 24, 800 kilos of the direct material at a total cost of The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The material price variance for November is: Select one: a. $4, 256 F b. $4, 256 U c. $4, 960 F d. $4, 960 U Kennedy Corporation makes a product with the following standard costs: The company budgeted for production of 2, 400 units in June, but actual production was 2, 500 units. The company used 19, 850 pounds of direct material and direct labor-hours to produce this output. The company purchased 21, 700 pounds of the direct material $6.70 per pound. The actual direct labor rate was $ 19.20 per hour and the actual variable overhead rate was The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials quantity variance for June is: Select one: a. $4, 550 U b. $4, 355 F c. $4, 550 F d. $4, 355 F

Expert Answer

 

Buy Essay
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Help Me Write My Essay - Reasons:

Best Online Essay Writing Service

We strive to give our customers the best online essay writing experience. We Make sure essays are submitted on time and all the instructions are followed.

Our Writers are Experienced and Professional

Our essay writing service is founded on professional writers who are on stand by to help you any time.

Free Revision Fo all Essays

Sometimes you may require our writers to add on a point to make your essay as customised as possible, we will give you unlimited times to do this. And we will do it for free.

Timely Essay(s)

We understand the frustrations that comes with late essays and our writers are extra careful to not violate this term. Our support team is always engauging our writers to help you have your essay ahead of time.

Customised Essays &100% Confidential

Our Online writing Service has zero torelance for plagiarised papers. We have plagiarism checking tool that generate plagiarism reports just to make sure you are satisfied.

24/7 Customer Support

Our agents are ready to help you around the clock. Please feel free to reach out and enquire about anything.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

HOW OUR ONLINE ESSAY WRITING SERVICE WORKS

Let us write that nagging essay.

STEP 1

Submit Your Essay/Homework Instructions

By clicking on the "PLACE ORDER" button, tell us your requires. Be precise for an accurate customised essay. You may also upload any reading materials where applicable.

STEP 2

Pick A & Writer

Our ordering form will provide you with a list of writers and their feedbacks. At step 2, its time select a writer. Our online agents are on stand by to help you just in case.

STEP 3

Editing (OUR PART)

At this stage, our editor will go through your essay and make sure your writer did meet all the instructions.

STEP 4

Receive your Paper

After Editing, your paper will be sent to you via email.

× How can I help you?