The cost of the partially completed goods at the end of the period would be a. beginning work in process inventory b. cost of goods manufact

334-271-1273 p.3 Name: ID: A 10· The cost of the partially completed goods at the end of the period would be a. beginning work in process inventory b. cost of goods manufactured ending work in process inventory d. c. ending finished goods inventory Figure 2-1. Concam Inc. manufactures television sets. Last month direct materials (electronic components, etc.) costing S500,000 were put into production. Direct labor of $800,000 was incurred, overbead equaled $450,000, and selling and administrative costs totaled $360,000. The company manufactured 8,000 television sets during the month. Assume that there were no beginning or ending work in process balances 11. Refer to Figure 2-1. The per-unit conversion cost was: a. $218.75 b. $156.25 c. $162.50 d. S100.00 12. Refer to Figure 2-1. The total per unit prime cost was: a. $263.75 b. $62.50 c. $162.50 d. $156.25 $100,000 and overhead cost of $40,000. If their per-unit prime cost was $26.00 per unit how much direct labor cost did they incur during March? a. $20,000 b. $35,000 c. $90,000 d· 530,000 13. Lakeland, Inc. manufactured 5,000 units during the month of March. They incurred direct materials cost of

The cost of the partially completed goods at the end of the period would be a. beginning work in process inventory b. cost of goods manufactured c. ending work in process inventory d. ending finished goods inventory Concam Inc. manufactures television sets. Last month direct materials (electronic components, etc.) costing $500, 000 were put into production. Direct labor of $800, 000 was incurred, overhead equaled $450, 000, and selling and administrative costs totaled $360, 000. The company manufactured 8, 000 television sets during the month. Assume that there were no beginning or ending work in process balances. Refer to Figure 2-1. The per-unit conversion cost was: a. $218.75 b. $156.25 c. $162.50 d. S100.00 Refer to Figure 2-1. The total per unit prime cost was: a. $263.75 b. $62.50 c. $162.50 d. $156.25 Lakeland, Inc. manufactured 5, 000 units during the month of March. They incurred direct materials cost of $100, 000 and overhead cost of $40, 000. If their per-unit prime cost was $26.00 per unit how much direct labor cost did they incur during March? a. $20, 000 b. $35, 000 c. $90, 000 d• 530, 000 13.

Expert Answer

 

10) Cost of partially completed goods is a part of Closing work in process inventory as the goods are yet to be completed to be part of finished goods.
So, the answer is Option C

11) Conversion cost per unit = Direct labor + Manufacturing overheads/Number of units
$800000+$450000/8000 = $1250000/8000 = $156.25 per unit
Option B

12) Prime cost per unit = Direct material + Direct labor /Number of units
$500000+$800000/8000 units
= $1300000/8000 units
= $162.5
Option C

13) Total prime cost= 5000*$26 = $130000.
Prime cost = Direct material + Direct labor
Direct labor = Prime cost – Direct material
$130000-$100000
=$30000
option D

Buy Essay
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Help Me Write My Essay - Reasons:

Best Online Essay Writing Service

We strive to give our customers the best online essay writing experience. We Make sure essays are submitted on time and all the instructions are followed.

Our Writers are Experienced and Professional

Our essay writing service is founded on professional writers who are on stand by to help you any time.

Free Revision Fo all Essays

Sometimes you may require our writers to add on a point to make your essay as customised as possible, we will give you unlimited times to do this. And we will do it for free.

Timely Essay(s)

We understand the frustrations that comes with late essays and our writers are extra careful to not violate this term. Our support team is always engauging our writers to help you have your essay ahead of time.

Customised Essays &100% Confidential

Our Online writing Service has zero torelance for plagiarised papers. We have plagiarism checking tool that generate plagiarism reports just to make sure you are satisfied.

24/7 Customer Support

Our agents are ready to help you around the clock. Please feel free to reach out and enquire about anything.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

HOW OUR ONLINE ESSAY WRITING SERVICE WORKS

Let us write that nagging essay.

STEP 1

Submit Your Essay/Homework Instructions

By clicking on the "PLACE ORDER" button, tell us your requires. Be precise for an accurate customised essay. You may also upload any reading materials where applicable.

STEP 2

Pick A & Writer

Our ordering form will provide you with a list of writers and their feedbacks. At step 2, its time select a writer. Our online agents are on stand by to help you just in case.

STEP 3

Editing (OUR PART)

At this stage, our editor will go through your essay and make sure your writer did meet all the instructions.

STEP 4

Receive your Paper

After Editing, your paper will be sent to you via email.

× How can I help you?