Use the following information for questions 25 – 27: Zeigler. Inc. produces quality Chess sets

Zeigler, Inc. produces quality Chess sets for stiff academic office-hours competition. The company expects the following sales and expenses for the year for its top of the lineExcellent Student (ES) brand of silver-plated sets Sales (400 sets) Total Variable expenses Total Fixed expenses S 300,000 S 80,000 S 100,000 Expected Income Tax Rate: 30% 25. Set up a CM template, use the equation method, and determine how many units (sets) must be sold to break- even. Show all work and indicate your conclusion 26. Using the Equation Method, what sales dollar amount of Excellent Student series sets must be sold to carn a pre-tax profit of $120,000? Show all work and indicate your conclusion. 27. Using the Equation Method what sales dollar amount of Excellent Student series sets must be sold to earn an after-tax profit of S120,000? Show all work and indicate your conclusion

Use the following information for questions 25 – 27: Zeigler. Inc. produces quality Chess sets for stiff academic office-hours competition. The company expects the following sales and expenses for the sear for its top of the line “Excellent Student” (ES) brand of silver-plated sets. Sales (400 sets) $ 300,000 Expected income Tax Rate: 30% Total Variable expenses $ 80,000 Total Fixed expenses $100,000 25. Set up a CM template, use the equation method, and determine how mans units (sets) must be sold to break-even and indicate your conclusion. 26. Using the “Equation Method”, what Sales dollar amount of Excellent Student series sets must be sold to earn a pre-tax profit of $120,000? and indicate your conclusion. 27. Using the “Equation Method”, what sales dollar amount of Excellent Student series sets must be sold to cam an after-tax profit of SI20.000? Show- all work and indicate your conclusion.

Expert Answer

 

Answer to Question No. 25:

As per Equation Method:

Profit= Sales – Variable Expenses- Fixed Expense
At Break Even Point, Profit is Zero

Selling Price per unit = 300,000 / 400 = $750
Variable Expenses per unit = 80,000 / 400 = $200

Profit= Sales – Variable Expenses- Fixed Expense
Let the units be sold be “X” units
$0 = ($750 * x) – ($200 * x) – $100,000
$0 = $550x – $100,000
x = 181.81 or 182 units

Answer to Question No. 26:

As per Equation Method:

Profit= Sales – Variable Expenses- Fixed Expense

Selling Price per unit = 300,000 / 400 = $750
Variable Expenses per unit = 80,000 / 400 = $200

Profit= Sales – Variable Expenses- Fixed Expense
Let the units be sold be “X” units
$120,000 = ($750 * x) – ($200 * x) – $100,000
$120,000 = $550x – $100,000
x = 400 units

Therefore, 400 units must be sold to earn a Pre-tax profit of $120,000.

Answer to Question No. 27:

As per Equation Method:

After- tax Profit= (Sales – Variable Expenses- Fixed Expense)* (1- Tax rate)

Selling Price per unit = 300,000 / 400 = $750
Variable Expenses per unit = 80,000 / 400 = $200

After- tax Profit= (Sales – Variable Expenses- Fixed Expense)* (1- Tax rate)

Let the units be sold be “X” units
$120,000 = [($750 * x) – ($200 * x) – $100,000] * (1 – 0.30)
$120,000 = ($550x – $100,000) * 0.70
$120,000 = $385x – $70,000
$190,000 = $385x
x = 493.51 unit or 494 units

Therefore, 494 units must be sold to earn after-tax profit of $120,000.

Buy Essay
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Help Me Write My Essay - Reasons:

Best Online Essay Writing Service

We strive to give our customers the best online essay writing experience. We Make sure essays are submitted on time and all the instructions are followed.

Our Writers are Experienced and Professional

Our essay writing service is founded on professional writers who are on stand by to help you any time.

Free Revision Fo all Essays

Sometimes you may require our writers to add on a point to make your essay as customised as possible, we will give you unlimited times to do this. And we will do it for free.

Timely Essay(s)

We understand the frustrations that comes with late essays and our writers are extra careful to not violate this term. Our support team is always engauging our writers to help you have your essay ahead of time.

Customised Essays &100% Confidential

Our Online writing Service has zero torelance for plagiarised papers. We have plagiarism checking tool that generate plagiarism reports just to make sure you are satisfied.

24/7 Customer Support

Our agents are ready to help you around the clock. Please feel free to reach out and enquire about anything.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

HOW OUR ONLINE ESSAY WRITING SERVICE WORKS

Let us write that nagging essay.

STEP 1

Submit Your Essay/Homework Instructions

By clicking on the "PLACE ORDER" button, tell us your requires. Be precise for an accurate customised essay. You may also upload any reading materials where applicable.

STEP 2

Pick A & Writer

Our ordering form will provide you with a list of writers and their feedbacks. At step 2, its time select a writer. Our online agents are on stand by to help you just in case.

STEP 3

Editing (OUR PART)

At this stage, our editor will go through your essay and make sure your writer did meet all the instructions.

STEP 4

Receive your Paper

After Editing, your paper will be sent to you via email.

× How can I help you?